Czym jest złom wsadowy i niewsadowy?
Złom jest bardzo cennym surowcem dla skupów, niejednokrotnie stanowi on główne źródło dochodu takich punktów. Bardzo duże znaczenie dla tych palcówek ma rodzaj złomu.
Cechy złomu wsadowego?
Najważniejszą klasyfikacją złomu jest podział tego surowca na wsadowy i niewsadowy. Złom wsadowy jest produktem gotowym do ponownego użycia w stalowniach. Jest to możliwe dzięki temu, że posiada on odpowiedni skład chemiczny oraz należytą postać i wymiary. Złom wsadowy przede wszystkim musi mieć niewielki stopień zanieczyszczenia i odpowiednią masę. Jeżeli części złomu są zbyt duże, należy go podzielić na mniejsze lub sprasować. Wielkość poszczególnych elementów stalowych jest szczególnie ważna. Taki rodzaj złomu stanowi dużą wartość dla przetwórców. Można go bez większych problemów poddać recyklingowi w piecach hutniczych. Złom wsadowy najczęściej do skupów oddawany jest w postaci drutów, prętów, blach, rur, taśm czy lin.
Jakie cechy ma złom niewsadowy?
Złom niewsadowy nie nadaje się do bezpośredniego recyklingu. Jest to taki rodzaj złomu, który trzeba poddać odpowiedniej obróbce termicznej i mechanicznej. Takie czynności są konieczne, aby dostosować wymiary oraz kształt złomu do ponownego użycia w piecu hutniczym. Dopiero po uzyskaniu właściwych parametrów istnieje możliwość poddania go recyklingowi. Złom niewsadowy może być pod postacią grubych rur oraz prętów zbrojeniowych. Jest to złom ciężki o grubości co najmniej sześciu milimetrów. Innym rodzajem złomu niewsadowego jest postać lekka. Są to głównie blachy o grubości sięgającej najwyżej cztery milimetry. Bardzo ważną sprawą jest właściwa segregacja złomu, dzięki czemu surowiec można powtórnie wykorzystać i obniżyć przez to koszty produkcji. Jest to szczególnie ważne także dla zmniejszenia emisji gazów do atmosfery. Takie czynności mają znaczny wpływ na ochronę środowiska naturalnego. Zalegające odpady metalowe można oddać do skupu złomu i metali nieżelaznych OSD Mościński.