Czym są poziomy recyklingu?
Przepisy unijne nakładają obowiązki związane z recyklingiem poszczególnych grup odpadów. W praktyce są to wymogi, jaka ich liczba ma być wykorzystywana ponownie i jak się okazuje, poziomy recyklingu są wciąż aktualizowane, aby państwa członkowskie mogły dążyć do ideału, jakim w zamyśle są gospodarki bezodpadowe. Jak w praktyce wyglądają te poziomy obecnie i jak będą wyglądać w przyszłości?
Dyrektywa unijna na najbliższe lata
Zgodnie z dyrektywą wydaną przez Parlament Europejski i Radę Europejską określającą stopnień przygotowania do ponownego zużywania oraz recyklingu, każde państwo należące do Unii Europejskiej ma osiągnąć 55 proc. recyklingu do roku 2025, jeśli chodzi o wytworzone odpady komunalne. Chodzi tu o papier, metale i tworzywa sztuczne, czyli zbierane w sposób selektywny. Dopełnienie normy będzie niestety bardzo trudne, dlatego też niezbędne są radykalne rozwiązania w tym zakresie.
Zmiany u podstaw
Zakładane poziomy recyklingu rosną w skali nawet 10 proc. na rok, dlatego też coraz częściej mówi się o tym, że niezbędna jest zmiana u podstaw, czyli zmniejszenie ilości odpadów generowanych w gospodarstwach domowych. Aby było to możliwe, konieczne jest m.in. wycofywanie opakowań, które nie nadają się do przerobienia, a wspieranie sprzedaży produktów z opakowaniami wielokrotnego użytku.
Istotne znaczenie ma także promowanie postaw takich jak picie bezpiecznej wody z kranu lub korzystanie ze szklanych butelek, których recykling jest naprawdę łatwy. Do spełnienia norm doprowadza też współpraca z firmami zajmującymi się przetwórstwem, takimi jak skupy aluminium, makulatury oraz innych surowców, których działalność jest w istocie kluczem do osiągnięcia tak wyśrubowanych poziomów recyklingu.
Niemniej istotne jest ograniczenie marnotrawienia żywności. W każdej sekundzie w Polsce wyrzuca się około 153 kg odpadów żywnościowych, która także musi być odpowiednio składowana. Uświadomienie również w tym zakresie, może pomóc wyczulić także co do tego, jak ważne jest świadome gospodarowanie odpadami.
Poziomy recyklingu to ważna norma, do której ma dążyć każde państwo członkowskie. Zdecydowanie nie jest to łatwe, dlatego też tak istotne jest zaangażowanie zwykłych konsumentów oraz oczywiście także samorządów sprawujących pieczę nad tego typu działaniami.