Dlaczego warto oddawać żeliwo na złom?
Żeliwo to wysokowęglowy stop żelaza z węglem zawierający domieszkę innych pierwiastków, na przykład fosforu, krzemu lub manganu. Aby stop został uznany za żeliwo, to podstawowym jego składnikiem musi być żelazo, a zawartość węgla nie może być niższa niż 2%. Jest to stosunkowo ciężki stop, a więc sprzedając złom żeliwny na skupie, można całkiem dobrze zarobić. Skupy złomu oferują różne stawki za kilogram, w zależności od regionu i aktualnej ceny rynkowej.
Ponieważ żeliwo jest powszechnie wykorzystywanym surowcem do produkcji różnych urządzeń i przedmiotów, to nietrudno w trakcie porządków w garażu zgromadzić pokaźnej ilości złomu. Z żeliwa powstają kaloryfery, elementy instalacji grzewczych, części samochodowe, akcesoria kuchenne oraz elementy kanalizacyjne.
Ekologiczny wymiar recyklingu żeliwa
Sprzedaż żeliwa na skupie jest działaniem proekologicznym. Żeliwo jest bowiem surowcem, który można wielokrotnie przetwarzać bez utraty jego pierwotnych właściwości. Oznacza to, że elementy wykonane z żeliwa pochodzącego z recyklingu w niczym nie różnią się od wyrobów z pierwotnego surowca. Recykling to sposób na ograniczenie wydobycia nieustannie kurczących się zasobów naturalnych. Recykling żeliwa pozwala zredukować ilość zużywanej energii potrzebnej do produkcji nowych wyrobów. Żeliwa nie sposób zastąpić innym surowcem, a zapotrzebowanie na niego z roku na rok rośnie.
Co jest złomem żeliwnym?
Złom żeliwny dzieli się na maszynowy, czyli ciemny oraz handlowy, czyli złom biały. Z żeliwa ciemnego powstają elementy, które muszą być dostosowane do przenoszenia sporych obciążeń. Są to różnego rodzaju części samochodowe, a nawet całe bloki silnika. Z kolei elementy z żeliwa białego cechują się wysoką odpornością na ścieranie, twardością i kruchością. Z żeliwa białego powstają na przykład instalacje sanitarne.