Jak wycenia się wartość złomu?
Wartość złomu to stawka, którą można uzyskać za poszczególne części składowe, kiedy całe urządzenie nie nadaje się do użytku. Poszczególne komponenty, zwane złomem, mają określoną wartość, jeśli można je wykorzystać do innych celów.
Materiały odpadowe mogą być używane w stanie niezmienionym, ale zdarza się, że wymagają przetworzenia zanim będą zdatne do ponownego użytku. Wartość złomu jest określana przez podaż i popyt na materiały, na które można go podzielić.
Wartość złomu – jak ją oszacować?
Wszelkie maszyny, pojazdy i urządzenia elektryczne mają określony okres użytkowania. Po zakończeniu tego okresu mogą być zutylizowane, niemniej niektóre składniki nadal prezentują pewną wartość. Wartość złomu to szacunkowy koszt, za jaki można sprzedać środek trwały po uwzględnieniu pełnej amortyzacji. Zbywany składnik urządzenia jest rozbijany na kilka części, przy czym każda część jest wyceniana i sprzedawana oddzielnie.
W branży ubezpieczeniowej wartość złomu to pieniądze, które można uzyskać za zniszczoną lub porzuconą rzecz. W przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych lub majątkowych szacunkowa wartość złomu jest odejmowana od rozliczenia szkody, jeśli ubezpieczony zatrzymuje majątek.
Cennik skupu złomu
Orientacyjne ceny złomu mogą być ustalane na podstawie cenników największych skupów złomu w Polsce. Standardowe cenniki dla dostawców hurtowych obejmują ceny netto.
W przypadku sprzedaży masowej złomu stalowego największą stawkę można uzyskać za złom wsadowy gruby powyżej 10 mm. Klienci indywidualni, sprzedający złom okazjonalnie, np. po uprzątnięciu garażu czy nieruchomości, mogą liczyć na atrakcyjne stawki za odpady miedziane oraz złom stali stopowych ze szczególnym uwzględnieniem węglików spiekanych. Niezmiennie dużym zainteresowaniem skupów cieszą się odpady mosiężne, za które można uzyskać od 10-11 do nawet 15 zł za kilogram. Dobrze wyceniana jest również 100-procentowa cyna – stawki zaczynają się od 30 zł za kilogram. Im rzadszy surowiec, tym ceny zbytu są korzystniejsze.