Poznaj klasy złomu
Złom są to odpady poprodukcyjne, samochody, maszyny, urządzenia, blachy, stalowe konstrukcje z rozbiórek, a także metale kolorowe. Przedmioty oddawane są do skupów, a następie są przetapiane i ponownie wykorzystywane w procesach produkcyjnych. Odpad podlega klasyfikacji, w celu określenia sposobu recyklingu oraz dokonania wyceny przyjmowanych surowców.
Co zaliczamy do złomu?
Złomem są odpady metalowe, które po przetopieniu nadają się do dalszego wykorzystania. Zaliczamy do nich: urządzenia, maszyny, samochody, blachy, stalowe konstrukcje porozbiórkowe, metale kolorowe, a także wszelkiego rodzaju odpady metalowe, stalowe i żeliwne. Każdy surowiec jest przydatny, ale najbardziej wartościowy to metale kolorowe takie jak: aluminium, miedź, wolfram, złoto, srebro, platyna, ołów, cynk, tytan, magnez, kobalt oraz wiele innych. OSD Piotr Mościński skupuje złom, kierując się jego klasą. Ma ona duże znaczenie, ponieważ pomaga określić sposób recyklingu oraz wartość przekazanego materiału. Jest kilka tabel klasyfikacyjnych dla odpadu stalowego, wsadowego.
Jakie są klasy złomu?
Złom stalowy dzieli się na wsadowy, który jest przeznaczony bezpośrednio do pieca hutniczego oraz niewsadowy, czyli poddawany odpowiednim procesom obróbki, zanim będzie możliwe jego przetopienie. Natomiast odpad żeliwny, czyli elementy silników, maszyn przemysłowych, konstrukcji jest dzielony na żeliwo białe – handlowe i ciemne – maszynowe. Kolejną klasą są metale nieżelazne – kolorowe, najbardziej pożądane i opłacalne. Do nich zalicza się, m.in.: aluminium, miedź, cynk, ołów, mosiądz. Ostatnią grupą są elektrośmieci, czyli odpady posiadające w swoim składzie elementy mogące zostać po rozłożeniu zakwalifikowane do jednej z powyższych kategorii. Do nich zalicza się sprzęt elektroniczny, AGD, kable. Dzięki podziałowi można określić typ i czystość materiału oraz ułatwić późniejszy odzysk surowców, który jest złożonym działaniem. Przed dostarczeniem przedmiotów do punktu, warto wstępnie je posegregować.