Złom w świetle definicji
Niby każdy wie, czym jest złom, co można bezpiecznie oddawać do punktu skupu złomu, a co wymaga osobnego traktowania, to jednak zdarzają się w tym temacie pomyłki i rozbieżności w rozumieniu co jeszcze jest, a co przestało być w świetle definicji złomem. Zobaczmy zatem, czym jest złom?
Rodzaje złomu
Zgodnie z obowiązującymi przepisami złomem nazywa się metalowe odpadki i niepotrzebne przedmioty, które nadają się do przetopienia i wykorzystania go do stworzenia innego surowca. Zalicza się różne rodzaje złomu takie jak złom stalowy, metale kolorowe. W praktyce będą to różnego typu odpady metalowe, powstałe w procesie produkcji, karoserie samochodowe, elementy konstrukcyjne budynków, metalowe odpady komunalne (puszki, pojemniki). Wiele mówi się o tzw., złomie stalowym ciężkim i lekkim, z czego ten pierwszy tworzą grube rury, pręty zbrojeniowe, kształtowniki wykorzystywane do budowy obiektów architektonicznych. Złom lekki będzie obejmował blachy nieprzekraczające 4 mm grubości.
Metalami kolorowymi będą te materiały, które ni mają w swoim składzie żelaza, np. miedź, ale również cyna, ołów, aluminium, mosiądz i brąz.
Biorąc pod uwagę kwestie formalne związane np. z podatkiem VAT, będzie to złom metali, w tym stalowy (wsadowy i niewsadowy), żeliwny i metali nieżelaznych, a także wspomnianych kolorowych, ponadto zużyte akumulatory ołowiane lub ich części.
Czego nie można nazwać złomem?
Nie będą za to złomem zużyte baterie i pojazdy, a także monety będące w obiegu, znaki drogowe, trakcje kolejowe i elementy torów. Dzięki znajomości podziału i klasyfikacji złomu można łatwiej dokonać samodzielnie orientacyjnej wyceny posiadanego złomu i spodziewanej wysokości opłaty za oddawany złom. Chcąc dokonać oceny czy ma się do czynienia ze złomem stalowym, czy kolorowym wystarczy przecież przeprowadzić test magnesem, który nie przyciągnie elementów z glinem. Ten prosty zabieg pozwoli szybko uporać się z segregacją większej ilości złomu.